Tokios tykios ir ramios tegali būti samanos!

Tokios tykios ir ramios tegali būti samanos!

Šį kartą apie mūsų vietines, lietuviškąsias samanas ir jų auginimo ypatumus. 
Nepaisant porūšio, visos ne taip jau lengvai prijaukinamos (ypač kai to labai nori), lėtai augančios ir lengvai kitų augalų užgožiamos - jos taip pat sėkmingai gali būti auginamos laikantis keleto paprastų taisyklių.   

  

Šį kartą apie mūsų vietines, lietuviškąsias samanas ir jų auginimo ypatumus.

Nepaisant porūšio, visos ne taip jau lengvai prijaukinamos (ypač kai to labai nori), lėtai augančios ir lengvai kitų augalų užgožiamos - jos taip pat sėkmingai gali būti auginamos laikantis keleto paprastų taisyklių. 

Bandant apgyvendinti samanas ant Jums patinkančio paviršiaus, būtina jas labai gerai prispausti. Galite tai padaryti delnu, pamindydami, jeigu bandote priauginti samanas prie akmens - priverždami žvejybiniu valu. Paviršius taip pat turi būti kuo mažiau purus - jeigu tai žemė, gerai išlyginkite ir supresuokite. Samanas galima perkelti kupsteliais, taip jos geriau prigyja, bet galima ir išskaidyti gniužulėliais - taip jos greičiau padengs norimą paviršių. Dirvožemis samanoms visiškai nesvarbu, jis gali būti bet koks, gali jo būti labai mažai arba net iš vis nebūti ( tokiu atveju reikalingas korėtas, sukibimui tinkamas paviršius).
Nors samanos ir mėgsta drėgmę, jas nesunku perlaistyti. Nesenai nuo kitų paviršių perkeltas samanas reiktų palaistyti ar papurkšti kasdien, priklausomai nuo sezono ir kitų aplinkybių. Brandūs samanynai gali ilgai ištverti nelaistomi, itin ilgai negavę drėgmės jie pereina į letargo būseną – išblykšta, nustoja augti ir laukia geresnių laikų. Todėl, jeigu Jūsų samanos prigijo, retinkite jų laistymą. Nedideliems samanų plotams geriau naudokite purkštuvą. Dideliems plotams, kai jau jie prigiję, laistymas išvis nebūtinas, nebent jų nepasiekia lietus ar kankina sausra. Daugumai samanų rūšių reikalingas pavėsis, bet jos puikiai ištveria keletą valandų saulės.
Pastebėjome, kad ilgai auginant samanas namie, žiemą jas geriau išnešti į lauką, ten kur pasiekia natūralūs krituliai, arba, jeigu tai balkonas, bent keletą kart per žiemą šiek tiek patiems padengti jas sniegu. Jeigu žiemos metu nuspręsite kuriam laikui parsinešti savo samanas namo (pavyzdžiui Kalėdinio stalo papuošimui), jos tai tikrai puikiai ištvers. Jeigu naudojate samanas kitų augalų grožiui paryškinti padengdami jomis substratą, greičiausiai šios miško karalienės nebus tuo patenkintos ir ilgainiui, ypač per žiemą, sunyks. Taip nutinka, nes drėgmė, saulės šviesa ir kitos sąlygos yra pritaikomos didžiajam augalui, o ne samanoms. Tokiu atveju siūlome naudoti arba džiovintas samanas, arba turėti atskirą samanų pensionatą, kur joms tinkamomis sąlygomis augtų Jums patinkančios samanos, kurias kas kiek laiko sukeistumėte su „pavargusiomis“, nelaukiant kol pastarosios suvys. 
Jeigu Jūsų samanėles kamuoja kitų augalų konkurencija, ir Jums nusibodo juos pincetu ravėti, pasinaudokite savo samanų stipriosiomis savybėmis - joms tikrai nebūtinas geras dirvožemis, daugumai jų rūšių- nebūtinas tas dirvožemis iš vis. Joms reikalingas nelygus, korėtas, šiek tiek drėgmę kaupiantis paviršius, terakota ir betonas, taip pat kai kurie akmenys puikiai tinka. Ir jos ilgai gali ištverti be drėgmės - daugumai augalų tai tikrai nepatiks, nebent Jūsų samanas užpuolė kaktusai   

  • Draugaukime socialiniuose tinkluose!